• Titreyen Göl, Antalya’nın Manavgat İlçesi’nin Sorgun Beldesi’nde yer alıyor. Yaklaşık 3000 metrekarelik alana sahip olan göl, Manavgat Çayı’nın bir koludur. Denize dökülmeden önce geniş bir alana yayılmasıyla ve suyun en ufak rüzgarda bile titremesi sebebiyle bu ismi almış. Tatlı ve tuzlu suların birleşmesi ile doğal oluşan bu göl, pek çok bitki ve kuş türüne ev sahipliği yapıyor.
  • Buranın bir de efsanesi varmış. Efsaneye göre, göle yakın oturan ve oradaki kuşları besleyen yaşlı bir balıkçı varmış. Balıkçı kuşları çok severmiş ve kuşlar da balıkçıyı görünce hemen kanat çırpar, yanına gelirlermiş. Bir gün göldeki ördekleri avlayan avcılar çıkagelmiş. Yaşlı balıkçı, çok üzülmüş ve onlara vazgeçmeleri için yalvarmış. İhtiyarı dinlemeyen avcılar balıkçıyı ittirerek göldeki vurdukları ördekleri toplamaya başlamış. Tam bu sırada diğer ördekler hep beraber havalanmış ve kanat çırparak büyük bir hortum oluşturmuş. Avcılar korku içinde oradan kaçmışlar. O günden sonra göl hep titremeye başlamış. Rivayete göre bu titreme, kuşların balıkçıya ağlaması olarak yorumlanırmış. 
  • Titreyen Göl, Manavgat’a yaklaşık 10 km mesafede. Side ile Titreyen Göl arası da yaklaşık 15 km kadar. O yüzden gezmek için bir ya da iki gün gibi az bir vaktiniz varsa siz de Side Antik Kenti’niGizli Cennet Şelalesi’ni ve Titreyen Göl’ü birlikte gezmeyi planlayabilirsiniz.
  • Daha fazlası için instagram sayfamı takip edebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir