• Meryem Ana Evi, İzmir’in Selçuk İlçesi’nde, Efes çevresindeki Bülbül Dağı’nda yer alıyor. Burası özellikle Hristiyanlar için oldukça önemli bir yer olarak kabul ediliyor. 
  • Kısaca hikayesi şu şekilde ortaya çıkmış. 19. yüzyılda Almanya’da yaşayan yatalak bir rahibe olan Anne Catherine Emmerich, Hz. İsa’nın yaşamının son günlerini ve annesi Meryem’in yaşamının detaylarını gördüğünü iddia ettiği rüyalarını onu sıklıkla ziyarete gelen bir yazara anlatmış. Yazar Clemens Brentano, beş yıl boyunca bu rahibeyi ziyaret etmiş ve anlattıklarını yazıya dökmüş ve bunları kitap olarak yayımlamış. Bu rüyalardan birinde Hz. İsa’nın Havarilerinden Yuhanna’nın, Hz. Meryem için Efes’te yaptığı evi görmüş ve bunu tasvir etmiş. Bu evin dikdörtgen taşlardan yapıldığı, yüksek pencereleri olduğu, merkezinde şöminenin olduğu gibi bazı ayrıntıları anlatmış. Başka bir Fransız rahip Ege Denizi’ne bakan bir dağda küçük taş bir evi keşfetmiş ve Emmerich’in tasvirine de dayanarak Hz. Meryem’in son yıllarını geçirdiği evin bu olduğuna inanmıştır. Ev keşfedildikten sonra buraya düzenli olarak hac ziyaretleri düzenlenmiş. Katolik hacılar İsa’nın annesi Meryem’in, Havari Yuhanna tarafından bu taş eve getirildiği ve cennete alınana kadar bu evde yaşadığına inanarak burayı ziyaret etmektedir. Hz. Meryem’in Efes’te ikamet edip burada “uykuya dalması”, Papa 15. Benedikt tarafından da kabul edilmiştir. Bu kutsal evi bazı Papalar da ziyaret etmiş. İlk hac ziyareti 1896 yılında Papa XII. Leo tarafından yapılmış. 2014 yılında ise Papa Franciscus burayı ziyaret etmiş. Her yıl Meryem’in yükselişi olarak kutlanan ağustos ayının 15.gününde burada ayinler düzenleniyor ve Hristiyanlar hac ziyaretlerini gerçekleştiriyorlar.
  • Meryem Ana Evi’nin içinde fotoğraf çekmek yasak. Ev kiliseye çevrilmiş. İçeride girişte sizi Meryem Ana’nın bir heykelinin olduğu geniş bir oda karşılıyor. Sağ tarafında Hz. Meryem’in uyuduğu, dinlendiği sanılan küçük bir oda bulunuyor. Evin dışında anahtar şeklinde vaftiz havuzu ve bir dilek duvarı yer alıyor. Kilise bahçesinde üç adet çeşme bulunuyor. Akan bu suyun şifalı olduğuna inanılıyor. Her ne kadar Hristiyanlar için önemli olsa da her dinden insanlar burayı ziyaret ediyorlar ve dilek dilemek için mum dikip, burada dua ediyorlar. Meryem Ana Evi’nde Kuran-ı Kerim’in Hz. Meryem’den bahsettiği sure ve ayetler de bulunuyor. 
  • Her yıl 1 milyondan fazla kişi burayı ziyaret ediyor. Kutsal kabul edildiği için çok açık kıyafetlerle burayı ziyaret etmeye izin verilmiyor. Giriş ücretli, müze kart geçmiyor ( 2023 yılı yetişkin 20 tl, öğrenci 10 tl. Otopark ücreti 50 tl, yabancı ziyaretciler için giriş ücreti 250 tl.) Efes, Şirince gezisi planlıyorsanız Yedi Uyurlar ve Meryem Ana Evi’ni de gezilecek yerler listenize ekleyerek güzel bir rota oluşturabilirsiniz.
  • Daha fazlası için instagram sayfama göz atmayı unutmayın 🙂

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir