• Side Apollon Tapınağı’ndayız. Antik kentleri gezmeye bayılıyorum 🙂 Geçmişin izlerini takip etmek, o dönemde insanların nasıl yaşadığını anlamaya çalışmak, şehirlerin ruhlarını hissetmek oldukça keyifli bir deneyim. Henüz gitmediyseniz Side Antik Kenti’ni mutlaka görülmesi gereken yerler listenize eklemenizi öneririm. Bu yazımda sadece Apollon Tapınağı’ndan bahsedeceğim çünkü Antik Kent’in tamamını çok detaylı gezemedim ama tabi ki listeme yeniden ekledim 🙂
  • M.Ö. 7. Yüzyıl’dan önce kurulduğu düşünülen Side, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bir yarım ada. Anadolu dilinde “Nar” anlamına gelen Side, geçmişte bir ticaret ve liman kentiymiş. Tarih boyunca Hititler, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Tarihi açıdan zengin bir bölge olan bu yarımada yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez adresi haline gelmiş durumda.
  • Side Antik Kenti çok geniş bir bölgeye yayılmış. Antik Kent ve çevresinde; şehir surlarını, şehir kapısını, su yolunu, sütunlu caddeleri, Anıtsal Çeşme’yi (Nymphaeum), Agora Hamamı’nı, Ticaret Agorası’nı, Tapınakları, Antik Tiyatro’yu, Vespasian Çeşmesi’ni, Athena ve Apollon Tapınağı’nı, Side Müzesi’ni, Anıtsal Kapı’yı, Zafer Takı’nı, Dionysos Tapınağı’nı, Güney Bazilikası’nı görebilirsiniz.
  • Side Antik Kenti’nde Sütunlu Cadde’nin sonunda yer alan Apollon Tapınağı, Roma Barışı döneminde inşa edilmiş. Adını Yunan mitolojisinde ışık, güzellik, sanat tanrısı olan Apollon’dan almış. Mitolojik bir tanrı olan Apollon, Zeus ve Leto’nun oğlu Artemis’in kardeşiymiş. Sarışın ve yakışıklı olduğu söyleniyor 😀 Yunan ve Roma mitolojisinde karşımıza çıkan Apollon, aslında Anadolu kökenlidir ve mitolojideki en önemli tanrılardan biridir.
  • Tapınağa dönecek olursak, dikdörtgen yapılı tapınakta ince işçilikle yapılmış korint başlıklı sütunlar yer alıyor. Frizinde, konsollor arasında Medusa başlarını görmek mümkün. Tarihi M.S. 150 yıllarına dayanan tapınak 1990’lı yıllarda restore edilmiş. Bizans Dönemi’nde yapılan bazilikanın tam merkezinde kalan tapınağın bazı parçaları bu bazilikada kullanılmış. Günümüzde bazı sütunları ayakta kalsa da orada bulunmak, o atmosferi yaşamak gerçekten ayrı bir duyguydu. Masmavi deniz ve beyaz sütunların oluşturduğu fotoğraf karesine bir de güneşin batışı eklendiğinde muhteşem bir tablo ortaya çıkıyor. Zarif sütunları ve mimarisiyle dikkat çeken Side’nin simgesi haline gelmiş Apollon Tapınağı’nı listenize eklemeyi unutmayın.
  • Daha fazlası için İnstagram Sayfamı takip edebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir